Bornholm
Kategorie:

Bornholm: najsłynniejsza wyspa Danii

Dla miłośników turystyki rowerowej i pieszej, dla miłośników zabytków oraz pięknych widoków, Bornholm już dawno stał się wyspą wymarzoną na wczasy. Doskonałe połączenia promowe między tą duńską wyspą a Polską sprawiają, że i krótkie wycieczki na jej teren cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Bornholm to jeden z największych skarbów, jakim może się pochwalić Dania.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki na Bornholm?

#1. Bornholm to wyspa, która ze względu na swą powierzchnię bywa porównywana z Warszawą. O tym, jak ważną rolę odgrywa ona jednak w świecie skandynawskim, najlepiej mogą świadczyć konflikty związane o panowanie nad nią. Wojny duńsko-szwedzkie stanowią jeden z najważniejszych elementów w dziejach wyspy. Na szczęście współczesny Bornholm to obszar spokojny, na terenie którego wczasy można spędzić w ciszy i kameralnej atmosferze.

#2. W gronie miejsc, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie wycieczki po wyspie Bornholm, znajduje się Ronne. To największe miasto w tej części Danii, które prawami miejskimi może się pochwalić od XV wieku. To miasto znane jest z portu, zabytkowej zabudowy oraz z wysokich, stojących zegarów, które dla wielu turystów są najlepszą pamiątką z pobytu w tym miejscu.

#3. Bornholm to również wspaniała ceramika, z której ciekawymi przykładami można się spotkać w wielu miejscach na wyspie. W Ronne czeka zatem wspaniała kolekcja wyrobów ceramicznych, z którymi można się zapoznać w Muzeum Bornholmu.

#4. Wyspiarska stolica może się również pochwalić interesującymi fortyfikacjami oraz ciekawym Muzeum Obrony. Prezentowane tu militaria pochodzą wprawdzie z różnych okresów historycznych, jednak najliczniejszymi zbiorami może się pochwalić kolekcja poświęcona II wojnie światowej.

#5. Wielu ciekawych wrażeń może dostarczyć wizyta na terenie Akirkeby, będącego jednym z najstarszych miast kupieckich na wyspie. Do wizyty w tym mieście zachęca nie tyle jego przeszłość oraz zabytki, co muzeum poświęcone bornholmskiej przyrodzie. Skały, szkielety oraz manekiny zwierząt żyjących dawniej na tej wyspie mogą zachwycić każdego miłośnika natury.

#6. Miłośnicy historii również znajdą coś dla siebie na tej wyspie. Wielkim zainteresowaniem cieszy się w ich oczach zamek Hammershus, uznawany za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Dani. Wzniesiony w połowie XIII wieku zachwyca i przyciąga na Bornholm turystów z całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *