las na Bornholmie
Kategorie:

Budowa geologiczna Bornholmu – z czego zbudowana jest wyspa?

Avatar
Opublikowane przez Dunka Danka

Bornholm wchodzący w skład terytorium Dani należy do najciekawszych kierunków podróżniczych. Turyści wybierają go ze względu na spokojną atmosferę niedużych miasteczek pozwalającą odpocząć i wyciszyć się, zwiedzając zabytkowe budynki czy obcując z naturą.

Gdy odwiedzamy takie miejsca, jak wyspa położona na Bałtyku doceniamy przede wszystkim to, co możemy zauważyć na pierwszy rzut oka, rozglądając się wokół. W przypadku Bornholmu warto jednak poznać jego zamierzchłą przeszłość, ponieważ geologiczne losy wyspy mają ogromny wpływ na jej wyjątkowość.

Powstanie Bornholmu i zachodzące zmiany

Historia Bornholmu liczy 1,7 miliard lat. Do jego powstania doszło na skutek zderzenia się dwóch płyt tektonicznych, na których styku wypiętrzyło się pasmo górskie. Właśnie jego częścią była wówczas obecna duńska wyspa.

W ciągu milionów lat Bornholm był także piaszczystą pustynią, plażą otoczoną tropikalną roślinnością czy lodową pustynią. Obecny wygląd wyspy jest efektem trwania epoki lodowcowej. Skutkami obecności lądolodu na jej terenie są między innymi doliny szczelinowe.

Budowa geologiczna wyspy

Sposób i miejsce powstania Bornholmu ma odzwierciedlenie w jego budowie. Północna i środkowa część wyspy jest zbudowana z granitowych skał oraz gnejsu. Występują one na 2/3 powierzchni wyspy i należą do jednych z najstarszych w Europie, datowane są na 1,4 miliardów lat. Pozostała część Bornholmu, czyli 1/3, zbudowana jest z przeważającego piaskowca, a także łupków i wapieni.

Dzięki tej różnorodności w budowie dziś możemy podziwiać urozmaicone krajobrazy. Na północy zobaczymy wybrzeże klifowe i szkierowe, natomiast na południu przywitają nas piękne, piaszczyste plaże.

Spotkanie z przeszłością Bornholmu

Około 200 milionów lat temu trzęsienie ziemi spowodowało powstanie uskoku, a przy tym odsłonięcie przebiegającej przez wyspę granicy geologicznej. Na wzgórzu Klintebakken w Aakirkeby możemy obok siebie zobaczyć gnejs mający 1,7 miliarda lat oraz piaskowiec liczący „zaledwie” 550 milionów lat. Jest to jedyne takie miejsce w Europie. Niedaleko znajduje się nowoczesne muzeum NaturBornholm, które w sali przeszłości prezentuje przemiany zachodzące na wyspie od jej powstania.

Wizyta rozpoczyna się w Maszynie Czasu, która pozwala przenieść się do prekambru, a następnie Ścieżka Czasu prowadzi zwiedzających przez kolejne okresy geologiczne. Jednym z ciekawszych okresów jest kreda, kiedy na wybrzeżu Bornholmu znajdowała się laguna, a na piasku wylegiwały się kajmany występujące dziś naturalne w Ameryce Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *