daniele na Bornholmie
Kategorie:

Flora i fauna Bornholmu

Bornholm słynie z wyjątkowej budowy geologicznej, co najlepiej widać na wybrzeżach. Są one zarówno klifowe, jak i piaszczyste. O atrakcyjności wyspy bez wątpienia stanowi także jej flora i fauna. Zobaczymy tam charakterystyczne dla Skandynawii formacje roślinne, ale możemy natknąć się także na rośliny znane z terenów śródziemnomorskich.

Roślinność Bornholmu

Bornholm obecnie jest w 20% pokryty lasami. Z tego względu bywa nazywany „zieloną wyspą”. Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek lasów i powierzchni wyspy, jest to najbardziej zalesiona część całej Danii. W większości przypadków jest to zalesienie wtórne. Przez wieki działalności człowieka – rozwoju osad i rolnictwa – drzewa zajmowały coraz mniejszy procent wyspy. Obecnie pierwotne lasy liściaste można spotkać jedynie w okolicy wybrzeży. Występują w nich charakterystyczne dla Bornholmu graby oraz czereśnie. Natomiast największym lasem jest Almindingen założony około 1800 roku. Obejmuje 3800 hektarów i należy do największych w całej Danii.

Coraz rzadziej spotykana jest druga z typowych formacji roślinnych Bornholmu, czyli wrzosowisko. W szczególności tereny skaliste w północnych częściach wyspy były pokryte wrzosowiskami. Dziś można spotkać wyłącznie ich fragmenty

Roślinność Bornholmu to jednak nie tylko lasy i wrzosowiska. To także występujące tam licznie orchidee i sztucznie aklimatyzowane gatunki śródziemnomorskie jak morele, brzoskwinie czy figowce. Z kolei w dolinach szczelinowych będących efektem działania lodowca na tym terenie możemy nadal spotkać rośliny z tamtego okresu jak zimoziół północny pospolity w sferze arktycznej oraz subarktycznej, a także gatunki endemiczne jak zawilec bladoniebieski, który poza wyspą rośnie wyłącznie w Alpach. Natomiast na wybrzeżu w Duedde można zobaczyć owadożerną rosiczkę okrągłolistną.

Zwierzęta Bornholmu

Mieszkańcy osad sprzed tysięcy lat polowali na wyspie przede wszystkim na łosie czy dziki, jakie żyły w naturalnych lasach pokrywających niemal cały teren Bornholmu. Jeszcze wcześniej na jego plażach wygrzewały się kajmany czy żółwie. Dziś jego fauna może być porównana z fauną Danii oraz południowej Szwecji.

Bardzo liczną grupę stanowią ptaki, przede wszystkim morskie, a także migrujące. Wiosną i jesienią można obserwować liczne stada pliszek i żurawi. Natomiast na tle całego kraju Bornholm wyróżnia się liczną populacją słowika szarego oraz gawrona, a od połowy XX wieku także dzięcioła czarnego. Na wyspie hodowane są kawki, sowy oraz gołębie.

Drugą liczną grupę zwierząt stanowią ryby, choć na przestrzeni wieków ich liczba w Bałtyku znacząco spadła. U wybrzeży Bornholmu żyją przede wszystkim dorsze, łososie, flądry czy trocie wędrowne.

Ze względu na oddzielenie od stałego lądu na Bornholmie nie spotkamy licznych grup ssaków. Sztucznie wprowadzono na wyspę daniele, a w lesie Almindingeg można obserwować żubry sprowadzone z Polski. Pod względem liczności spośród rodzimych gatunków wyróżniają się przede wszystkim jeże, których obecność może być uciążliwa na kempingach. Na wyspie występuje także pięć licznych gatunków gadów, które można spotkać zwłaszcza na wrzosowiskach, a także kilka gatunków płazów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *