Historia Bornholmu
Kategorie:

Historia Bornholmu – nie taka nudna jak mogłoby się wydawać

Avatar
Opublikowane przez Dunka Danka

Bornholm położony na południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego jest rajem dla turystów szukających spokojnego relaksu blisko natury. Sielska atmosfera wyspy może powodować wrażenie, że również jej historia jest równie spokojna. Tymczasem nie brakuje w niej ciekawych momentów i zwrotów akcji.

Początek osadnictwa na Bornholmie

Historia wyspy Bornholm sięga czasów, gdy była jeszcze naturalnie połączona z obecnymi terenami Polski oraz Niemiec. Z tego czasu pochodzą najstarsze ślady osad, jakie odkryto na tym terenie. Datowane są na okres między 9000 a 8000 r. p.n.e. Odłączenie się Bornholmu od stałego lądu nastąpiło dopiero w V w. p.n.e. Mieszkańcy wyspy pozyskiwali wówczas żywność, polując na sarny, dziki czy foki. Rolnictwo zaistniało w osadach dopiero około 3500 r. p.n.e. Z tego okresu zachowały się w pobliżu Aakirkeby wały ziemne i umocnienia, będące pozostałościami po obozie warownym.

Burgundarholm, Wikingowie i chrześcijaństwo

Pierwsza wzmianka w źródłach na temat wyspy datowana jest na 890 r. Funkcjonowała ona wówczas pod nazwą Burgundarholm. Jej drugi człon oznacza wyspę, a pierwszy nawiązuje do zamieszkującego ją plemienia Burgundów, które w tym czasie zostało wyparte przez Wikingów. Nie było im jednak dane długo cieszyć się panowaniem nad Bornholmem, ponieważ około 1080 r. ich miejsce zajęli Danowie. Jednocześnie był to okres, w którym na wyspę zaczęły docierać wpływy chrześcijańskie.

Walki o panowanie nad Bornholmem

Bornholm przez lata był obiektem sporów i przechodził z rąk do rąk. W 1148 r. władzę nad przeważającą częścią wyspy przejęło arcybiskupstwo z Lund, tym samym rozpoczynając konflikt z namiestnictwem władzy duńskiego króla. W 1303 r. Bornholm stał się ostatecznie lennem arcybiskupa, jednak w tym samym wieku wyspa znalazła się pod wpływem miast hanzeatyckich. W 1578 r. Dania odzyskała ten teren, jednak nie zagwarantowało to pokoju na dłużej. Nie całe sto lat później rozpoczęły się walki o władzę nad Bałtykiem, a Bornholm trafił pod panowanie szwedzkie. Taki obrót spraw nie podobał się ludności. Wszczęto powstanie, które doprowadziło w 1660 r. do powrotu do korony duńskiej.

Bornholm w czasie II wojny światowej

Wojska niemieckie pojawiły się na wyspie 10 kwietnia 1940 r. Rozpoczęta wówczas okupacja Bornholmu nie była tak uciążliwa dla mieszkańców, jak na terenie kontynentalnej Europy, i nie wywołała znaczących prób sprzeciwu. Najbardziej dotkliwe okazało się dla tego terenu bombardowanie z 7 i 8 maja 1945 r. dokonane przez Armię Czerwoną, które zupełnie zniszczyło Rønne i Nexø. Rosyjska okupacja trwała do 5 kwietnia 1946 r. i skończyła się z dnia na dzień.

Bornholm dziś

Obecnie wyspa jest terytorium duńskim. Zamieszkuje ją około 40 000 osób, które swoje życie skupiają przede wszystkim wokół rolnictwa oraz turystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *