prom na Bornholm
Kategorie:

Jak dostać się na Bornholm?

Bornholm leżący między Polską a Szwecją uznawany jest za jedno z najsłoneczniejszych miejsc w północnej Europie. Niekiedy jest nazywany nawet „Majorką północy”. To doskonałe miejsce na spokojny odpoczynek blisko przyrody.

Na wyspie znajduje się sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym można zobaczyć niemal całą wyspę. W czasie pobytu warto zarezerwować czas na zwiedzenie dwunastowiecznych kościołów w kształcie rotund oraz na odwiedzenie lokalnych wędzarni ryb, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków.

Jak dotrzeć na Bornholm?

Podróż promem

Prom to dla podróżujących z Polski prawdopodobnie najwygodniejszy i najbardziej opłacalny środek transportu na Bornholm. Bezpośrednie rejsy odbywają się z Kołobrzegu do Nexø od kwietnia do października, a w lipcu i sierpniu nawet codziennie. Statek Jantar należy do Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej i jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Koszt podróży w jedną stronę z Kołobrzegu to w przypadku osoby dorosłej 160 zł, a dziecka od 4 do 12 lat 150 zł. Młodsze dzieci mogą podróżować za darmo. Kupując bilet, można także skorzystać ze zniżki dla rodzin lub piętnastoosobowych grup. Rejs z Kołobrzegu do Nexø trwa 4,5 godziny.

Bezpośredni rejs do Rønne możliwy jest z niemieckiego Sassnitz położonego około 200 km od Szczecina. Podróż trwa około 3,5 godziny. Prom pływa od marca do października, w szczycie sezonu codziennie. Bilet dla dorosłej osoby to koszt 149 koron duńskich, a dla dziecka od 12 do 15 lat 49 koron duńskich. Podróż młodszych dzieci jest darmowa. Rejs obsługuje Bornholmsmlinjen.

Na Bornholm można dotrzeć także wybierając rejs ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad, a stamtąd do Rønne. Trasę Świnoujście-Ystad obsługuje „Polsferries Polska Żegluga Bałtycka” lub „Unity Line”. Cena biletu uzależniona jest od pory sezonu, a przypadku Polsferries także od tego czy podróżujemy dniem czy nocą. Oba promy umożliwiają przewóz rowerów, motocykli i samochodów. Trasa Ystad-Rønne obsługiwana jest przez Bornholmsmlinjen. Podróż trwa 80 minut i w przypadku osoby dorosłej jest to koszt 149 koron duńskich, a dziecka od 12 do 15 lat 99 koron duńskich.

Wszyscy przewoźnicy umożliwiają darmowy lub odpłatny przewóz zwierząt. Za dodatkową opłatą na Bornholm można także zabrać rower, motocykl czy samochód. Przewóz tego ostatniego nie jest możliwy tylko na promie wypływającym z Kołobrzegu.

Podróż samolotem

Na Bornholm można dotrzeć także samolotem, jednak z Polski nie odbywają się bezpośrednie loty. Można wybrać połączenie do Kopenhagi, a stamtąd linią lotniczą Danish Air Transport na jedyne lotnisko na wyspie nieopodal Rønne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *