wybrzeże Bornholmu
Kategorie:

Miejscowości na Bornholmie

Patrząc na mapę Bornholmu, można zauważyć specyficzne położenie jego miast. Najważniejsze z nich zostały założone wzdłuż linii brzegowej, co nie może dziwić na wyspie, której gospodarka opierała się między innymi na rybołówstwie. Miasta łączą ze sobą lokalne drogi oraz prawdziwa sieć ścieżek rowerowych, które turystom pozwalają jednocześnie poznać najciekawsze zakątki Bornholmu oraz zadbać o formę.

Największe miasta Bornholmu

Rønne uznawane dziś za stolicę wyspy, założyli kupcy niemieccy w 1327 roku. Jego znaczenie wzrosło jednak dopiero w XVIII wieku dzięki handlowi morskiemu. W czasie wizyty w tej miejscowości warto zajrzeć na Store Torv, czyli gwarny rynek, wokół którego znajdują się restauracje oraz kawiarnie lub szukając spokoju, przejść kawałek na południe, by trafić w malownicze i spokojne uliczki. Na brukowanej Vimmelskaftet można zobaczyć najmniejszy domek w mieście, a na Kirkepladsen kościół św. Mikołaja. Będąc w Rønne, koniecznie trzeba odwiedzić Bornholms Museum, by poznać historię całej wyspy od czasów prehistorycznych.

Nexø to drugie pod względem wielkości miasto na wyspie. W maju 1945 roku zostało całkowicie zniszczone przez rosyjskie bombardowanie, a dziś skupia się głównie na turystyce. Latem warto odwiedzić nieduży rynek, na którym organizowane są koncerty. Poza tym na uwagę zasługuje Kościół św. Mikołaja oraz Park Motyli – Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland. W tropikalnych warunkach żyją tam niezwykle barwne gatunki ptaków i motyli, które wywołują wrażenie, że przenieśliśmy się gdzieś daleko od Skandynawii.

Szlakiem wędzarni i karmelków

Wędzarnie, w których można zobaczyć proces wędzenia oraz spróbować dań rybnych, są stałym elementem miast Bornholmu. Tak jak z krajobrazem Holandii zrosły się wiatraki, tak na duńskiej wyspie często można spotkać wznoszące się białe kominy. Manufaktury karmelków, choć nie występują tak często, również można uznać za symbol kilku miejscowości Bornholmu.

Pierwsza wędzarnia na wyspie została założona w XIX wieku z Budhjem. To klimatyczne miasteczko położone u podnóża niewielkiej góry Bokul. To właśnie od niego swoją nazwę wzięła najpopularniejsza potrawa na Bornholmie – Słońce nad Gudhjem. Oprócz tajników wędzenia ryb w mieście można przyjrzeć się także procesowi produkcji karmelków w wytwórni Karamel Kompagniet oraz zajrzeć do huty szkła artystycznego, Glasrøgeri.

Z kolei największa wędzarnia na wyspie znajduje się w Hasle, które było najważniejszym punktem powstania przeciwko Szwedom. Oprócz niej w miasteczku warto poświęcić uwagę kościołowi z połowy XV wieku i przespacerować się wąskimi, malowniczymi uliczkami, otoczonymi przez typowe tutaj niskie i kolorowe domy.

Allinge-Sandvig to dwa miasta stanowiące wspólnie główne centrum turystyczne Bornholmu. Odwiedzając Allinge w lipcu, możemy trafić na Festiwal Jazzowy, wypełniający muzyką całe miasto. Na koncert można trafić nawet w wędzarni, która jest najbardziej lubiana przez turystów na całej wyspie. Ciekawym zabytkiem miasteczka jest kościół z XVI wieku. Warto przyjrzeć się jego zegarowi, na którym zegarmistrz umieścił mały psikus. Natomiast Sandvig wyróżnia się najlepszymi plażami w okolicy oraz najliczniejszymi rytami naskalnymi w całej Dani.

By poznać tradycyjny klimat Bornholmu, warto wybrać się do Svanake, które zostało odznaczone Eurpejskim Złotym Medalem. Można w nim oglądać budynki z XVI i XVII wieku, a także przejechać się jedynym na wyspie tramwajem konnym. W Svanake można odwiedzić pięciokominową wędzarnię, a także hutę szkła artystycznego, jedyny na wyspie browar Bryghuset, wytwórnię czekoladek Svanake Chokoladeri oraz najpopularniejsze miejsce w mieście, czyli wytwórnię cukierków Svanake Bolcher.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *